Czy możliwe jest szybkie uzyskanie rozwodu?

Podczas bezproblemowego przebiegu procesu zakończenia sprawy można się spodziewać już po pierwszej wizycie na sali sądowej. Dla sprawnego przebiegu niezbyt przyjemnego rozwodu dobrze jest udać się do prawnika. Z jego pomocą postępowanie będzie miało znacznie sprawniejszy tok. Czy istnieją inne sposoby, które umożliwią przyspieszenie przebiegu postępowania rozwodowego?

Czy rozwód bez orzekania o winie jest w stanie przyspieszyć postępowanie rozwodowe?

O rozwodzie bez orzekania o winie możemy powiedzieć, gdy obie strony wspólnie dążą do uzyskania rozwodu, jednak nie wskazują winowajcy rozstania. Wpływa to na skrócenie przebiegu postępowania sądowego. Jest tak dlatego, że niezwykle rzadko jeden ze współmałżonków zgadza się na orzeczenie rozwodu jedynie z jego winy. Niejednokrotnie skutkuje to podważeniem wiarygodności dowodów przedstawionych przez współmałżonka, a przy okazji chęcią dostarczenia tych na własną korzyść, co skutkuje wydłużeniem postępowania sądowego. Clou sprawnego zakończenia sprawy rozwodowej jest więc przede wszystkim porozumienie stron w kwestii orzekania o winie.

Prawidłowy pozew rozwodowy – jak powinien wyglądać?

Efektem nadmiaru formalności bywa przeważnie pojawienie się zakłopotania. Ponadto, jeśli dokumentacja jest niewłaściwa, przyczynia się to do komplikacji i może wydłużyć proces, nie tylko ten rozwodowy. Komplikacji da się uniknąć przygotowując prawidłową dokumentację, a to może ułatwić pomoc fachowca. Aby odszukać taką osobę można wpisać sieci konkretną frazę, na przykład adwokta rozwód kraków rozwód albo adwokat Gdańsk.

Prawidłowo przygotowany pozew o rozwód jest w stanie zaowocować szybszym rozpoznaniem sprawy. Sąd nie ma potrzeby wzywania stron do uzupełnienia pozwu o niezbędne dokumenty lub usunięcia braków formalnych w złożonym pozwie o rozwód. W sieci można natrafić na dużo gotowych przykładów takiego pisma, ale znacznie lepszy sposób to skorzystanie z pomocy prawnika.

Nie zapominajmy o dokonaniu płatności za rozwód

Prawidłowo uregulowana płatność za rozwód powoduje to, że Sąd nie ma potrzeby wzywania powoda do jej uzupełnienia ani uiszczenia, a tym samym skraca to czas czekania na pierwszy termin rozprawy. Razem ze złożonym pozwem o rozwód możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie z płatności kwoty wymaganej przy składaniu pozwu do sądu. Takowy wniosek prawdopodobnie opóźni postępowanie sądowe, gdyż Sąd przed rozpoznaniem sprawy w pierwszej kolejności jest zobowiązany, aby wydać postanowienie dotyczące wnioskowanego zwolnienia z opłaty od pozwu.