Rezydenci domów jednorodzinnych mogą potwierdzić, że taras jest punktem pełniącym funkcję drugiego centrum dla domowników. Przez to warto postarać się, by jego urządzenie było użyteczne i umożliwiało kontakt z przyrodą niezależnie od aury. Szczególnie w okresie marzec-pażdziernik wymagane okazuje się zadaszenie, które osłania przed gorącem i opadami.
Zwijane osłony kontra pergola tarasowa – co sprawniej ocieni taras?
Najlepiej, gdy podłoga ma do 10 m kw. powierzchni i orientuje się na południe lub południowy zachód. Czasem projektanci projektują więcej niż jeden taras, by wykorzystywać światło słoneczne o różnych godzinach dnia. Dobrze jest orientować się, że najsłabiej nagrzane są konstrukcje zlokalizowane na północnej części budynków. Opłaca się również postarać się, by taras nie sąsiadował z ulicą czy zabudowaniami socjalnymi, co zagwarantuje miły wypoczynek w bliskości natury. Nasłonecznienie to pożądany element, jednak by uniknąć przegrzania, warto zadbać o ich zacienienie. Dobrze pomyślana osłona przeciwsłoneczna sprawia, że można miło spędzić na nich czas oraz zmniejsza nadmierne nagrzewanie pomieszczeń w domu.
Gdy montujesz zadaszenie, nie zapomnij kilku wskazówkach
Projektując należy przyjąć kompromis strony estetycznej i praktycznej. Taras musi współgrać z wnętrzami i otuliną domu. Chodzi tu przede wszytskim o wielkość i design dopasowany do reszty. Powszechnym błędem popełnianym przy tego typu rozwązaniach bywa nieproporcjonalny stosunek do reszty posesji, toteż pergola tarasowa powinna być optycznie lżejsza w stosunku do całości.
Stacjonarne i sezonowe formy zadaszenia tarasu
Co ciekawe, konstrukcyjne zadaszenie tarasu dziś nie stanowi jedynej opcji. Do wyboru pozostają patenty ekonomiczne – np. markizy, żagle czy parasole, które są solidne i długowieczne. Następną opcją daszków są konstrukcje stacjonarne, opierające się na na przytwierdzonej do murów kraty z desek lub prętów, jak na przykład pergola tarasowa. W miejsce klasycznego zadaszenia spotyka się daszki wykonane z przezroczystych komponentów. Na regularnej konstrukcji da się zastosować zadaszenie składane, najczęściej zrobione z brezentu lub specjalnych tekstyliów. Warto je zastosować, gdy inwestorowi zależy na doświetleniu wnętrz.